Czy warto jeść miód faceliowy?

Miód jest znany właściwie każdemu spośród nas, lecz nie każdy miał możliwość poznać miód faceliowy. Jest to jeden spośród mniej popularnych miodów, natomiast należałoby go poznać ze względu na jego niepowtarzalny smak oraz niezliczone wartości prozdrowotne. Miód tenże jest lubiany poprzez najmniejszych oraz doskonale sprawdza się w roli dobrego słodzika. Wzmacnia nasz system i zabezpiecza przed zaziębieniem oraz zmniejsza jego uciążliwe symptomy.

Miód faceliowy dla dzieci

Miód faceliowy jest niezwykle niejednokrotnie doceniany poprzez dzieci ze względu na własny delikatny smak. Jest on doskonałym zarzewiem sił oraz ma mnóstwo witamin i zwiększa wytrzymałość, więc niewątpliwie warto jest go im dawać. Należy jednakże pamiętać, iż miodu oraz pozostałych artykułów pszczelich nie winno się używać u dzieci przed ukończeniem 1 (natomiast poszczególni uważają, iż chociażby 2) roku życia. Chociaż jest on niewątpliwie lepszy od cukru, należy pamiętać, iż nie jest to artykuł właściwy dla niemowląt.

Miód faceliowy – wartości

Miód faceliowy w zestawieniu do pozostałych miodów, wyróżnia się dużą ilością związków o działaniu antynowotworowym tj. flawonoidy, karotenoidy oraz tokoferole. Dodatkowo należałoby nadmienić, iż jego rozpoznawalną właściwością jest zdolność do ochraniania oraz odciążania cierpiącej wątroby. Odbywa się to m.in dzięki zmianom metabolicznym kwasu glukuronowego, jaki wiąże trujące treści.

Miód faceliowy – wykorzystanie

Jest jasny w odcieniu oraz mocny w zapachu – kochają go zarówno dorośli, jak również dzieci. Idealnie smakuje jako dodatek do dań, lecz dzięki własnemu bogatemu smakowi – też jedzony sam. Miód faceliowy rządzi w kuchni, lecz nie jedynie! Sprawdza się jako wsparcie domowej apteczki – pomaga przegonić zaziębienia oraz spadki wytrzymałości. Miód faceliowy jest niezbędny, gdy idzie o sprawy trawienia lub ciśnienie krwi – to dobry sposób, żeby zwalczać przypadłości!

Miód faceliowy natomiast cukrzyca


Miód w głównej mierze składa się z cukrów oraz o tymże należy pamiętać uwzględniając go we własnej diecie. Osoby cierpiące na cukrzycę nie muszą z niego zupełnie rezygnować, jednakże jeść w małych, kontrolowanych ilościach. Badania wskazują, iż jedzenie świeżego miodu pomaga w schorzeniach lipidowych. Przy wykorzystywaniu właściwej diety korzystnie oddziałuje na wagę ciała, co jest dobre zarówno u cukrzyków, jak również u osób bez cukrzycy. Po zjedzeniu miodu zauważa się rezultat hiperglikemiczny (zwiększenie poziomu glukozy we krwi), zbliżony jak po spożyciu jasnego pieczywa, lecz niższy aniżeli w wypadku czystej glukozy.

Nature obraz autorstwa freepik - www.freepik.com