Czym jest miód faceliowy?

Miód faceliowy jest miodem nektarowym, więc kwiatowym. Wszelkie miody kwiatowe są jasne oraz wyróżniają się mocnym zapachem. Z miodów nektarowych możemy wyróżnić: miód rzepakowy, lipowy, akacjowy, wrzosowy, mniszkowy, koniczynowy i faceliowy. Miód faceliowy tworzony jest z facelii, w Polsce najpowszechniejszą jej formą jest facelia błękitna, jaka uznana została za królową roślin miododajnych.

Skąd wychodzi miód faceliowy?

Miód faceliowy to jeden spośród typów miodów, o jakich nie słyszy się każdego dnia. Zazwyczaj we własnych domach panują owe niezwykle powszechne, jak choćby miód lipowy, jednakże niewątpliwie należałoby zaciekawić się również tymże wychodzącym z pięknych kwiatów, jakie powinniśmy postrzegać nie jedynie jako dekorację, lecz także źródło dobrego pszczelego specjału. Miód faceliowy kwalifikuje się do nektarowych, natomiast uzyskiwany jest właśnie z kwiatów facelii. Roślina owa ma mnóstwo form, jednakże w Polsce przeważnie jest facelia błękitna, charakteryzująca się piękną, niebiesko-fioletową (czasem błękitną) barwą.

Wartości

Wartości lecznicze miodu faceliowego są niezliczone. Miód tenże poleca się nie jedynie na przeziębienie oraz w celu wsparcia systemu immunologicznego, osłabionego zbytnim wysiłkiem intelektualnym, umysłowym oraz fizycznym, ale również na dolegliwości układu krążenia (niewydolność mięśnia sercowego, miażdżyca, nadciśnienie arterialne, niedokrwistość), pokarmowego (nieżyt żołądka oraz dwunastnicy, wrzody, zaburzenia wątroby, trzustki oraz woreczka żółciowego) oraz oddechowego (astma oskrzelowa). Pomaga również w leczeniu górnych dróg oddechowych, m.in. astmy oskrzelowej. Poleca się również, żeby jeść tenże dobry nektar po ciężkiej aktywności fizycznej lub intelektualnej i w stanach załamania emocjonalnego. Pomaga on w regeneracji systemu oraz dodaje sił. Może być dobrym zamiennikiem „energetyka” dla osób, jakie przygotowują się do egzaminu. Zniweluje on przemęczenie oraz usprawni koncentrację. Co interesujące jedzenie owego miodu, podczas zatrucia będzie wspierało ochronę wątroby. Idealnie sprawdzi się również w okresie zaziębienia, podczas domowej terapii, na przykład przez przygotowanie zdrowotnego trunku z miodu oraz mleka.

Miód faceliowy – wykorzystanie


Wykorzystań miodu faceliowego jest niezwykle mnóstwo. Z przeznaczeniem możemy zmienić nim biały cukier, słodząc herbatkę bądź odmienne napoje. Miód jest lepiej strawny poprzez nasz system, wpłynie także pozytywnie na własną figurę. Jest potrzebnym elementem podczas leczenia zaziębienia formami domowymi. Miód faceliowy funkcjonuje przeciwbakteryjnie oraz ochronnie, dzięki obecności choliny.

Nature obraz autorstwa freepik - www.freepik.com